Натхненна та сповнена твердою вірою в перемогу команда IMPROVE MEDICAL UA.TR.120 зичить щирі вітання партнерам, клієнтам та друзям з нагоди прийдешніх новорічних свят!
Ми з впевненістю, мужністю і незламністю увійшли в цей новий рік і попри ворожу агресію продовжуємо нашу активну діяльність на ринку медичних виробів для забезпечення потреб охорони здоров’я.
IMPROVE MEDICAL UA.TR.120 є соціально відповідальним органом з оцінки відповідності, який акредитовано Національним агентством з акредитації України та призначено Мінекономіки України на здійснення робіт з оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів на ринку медичних виробів в Україні.
IMPROVE MEDICAL цілком підтримує європейський шлях розвитку України і вітає ті кроки, які наша країна робить і виборює у цьому напрямку.
IMPROVE MEDICAL за підсумками 2024 року успішно пройдено усі необхідні повторні процедури з підтвердження акредитації з боку Національного агентства з акредитації України, про що свідчать оновлені атестати про акредитацію, які розміщені на нашому сайті за посиланням.
Зазначаємо, що вже незабаром буде опубліковано план навчальних заходів IMPROVE MEDICAL на 2025 рік. Анонси також будуть доступні на Телеграм-каналі https://t.me/improvemedical, а відеозаписи заходів, які відбулись, – на Youtube-каналі за лінком www.youtube.com/@improvemedical6718, зокрема останній наш навчальний захід у 2024 році на тему “Медичні вироби та прикордонні продукти: особливості критеріїв віднесення та призначення”, який відбувся від за участі МОЗ України та Асоціації AMOMD 14 листопада 2024 року.
Захід був присвячений питанням визначення поняття “медичний виріб” та прикордонних продуктів, розберемо особливості критеріїв віднесення та їх призначення.
Спікерами вебінару виступили:
Також традиційно для наших новинних дайджестів інформуємо про законодавчі оновлення та зміни, які очікується.
1. МОЗ розробило проєкт нового Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro.
З метою гармонізації законодавства України з питань технічного регулювання в сфері медичних виробів для діагностики in vitro з Регламентом (ЄС) № 2017/746 Європейського Парламенту та Ради від 5 квітня 2017 року про медичні вироби для діагностики in vitro та скасування Директиви 98/79/ЄС і Рішення Комісії 2010/227/ЄС, та, як результат, усунення юридичних, адміністративних та технічних бар’єрів у сфері медичних виробів, зокрема медичних виробів для діагностики in vitro, забезпечення безпечності та ефективності наданих на ринку України медичних виробів, імплементація сучасних європейських підходів до контролю за безпечністю і ефективністю медичних виробів та запобігання ризикам потрапляння на ринок України небезпечних, неефективних та фальсифікованих медичних виробів для діагностики in vitro 6 грудня було винесено для громадського обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України, яким пропонується затвердити Технічний регламент щодо медичних виробів для діагностики in vitro.
Цей Технічний регламент встановлюватиме правила щодо введення в обіг, надання на ринку або введення в експлуатацію медичних виробів для діагностики in vitro (далі — медичні вироби), призначених для використання людиною, та аксесуарів до таких виробів. Також його застосовуватимуть до досліджень ефективності, які проводитимуться в Україні та стосуватимуться медичних виробів та аксесуарів до них.
Дія Технічного регламенту не поширюватиметься на:
Проєкт Технічного регламенту врегульовує продаж медичних виробів дистанційним способом з використанням інформаційно-комунікаційних систем, зокрема через мережу Інтернет. Документ також більш детально унормовує та посилює вимоги до досліджень ефективності медичних виробів, постмаркетингового нагляду (postmarket surveillance), постмаркетингового клінічного нагляду (PMCF) та спостереження виробників за їх безпекою, а також ринкового нагляду з боку держави.
Серед іншого, проєктом також передбачається створення системи унікальної ідентифікації медичних виробів для діагностики in vitro (система UDI) для забезпечення простежуваності їх обігу протягом усього ланцюга постачання та підвищення ефективності нагляду за їх безпекою. Кожен медичний виріб для діагностики in vitro матиме унікальний код UDI, який визначатиме виробника, тип виробів, номер виробу або партії.
Передбачається також, що у дистриб’юторів, імпортерів, виробників та уповноважених представників виникатимуть зобов’язання перед контролюючим органом стосовно надання йому інформації щодо всього ланцюга обігу медичних виробів для діагностики in vitro:
У випадку неможливості надання таких документів вони нестимуть юридичну відповідальність щодо цього медичного виробу самостійно.
Для цілей експорту та за запитом виробника або уповноваженого представника запроваджуватиметься видача сертифіката вільного продажу, який засвідчуватиме, що виробник чи уповноважений представник матиме зареєстроване місце провадження господарської діяльності на території України, а також що відповідний виріб маркований знаком відповідності згідно з цим Технічним регламентом та може бути введений в обіг.
Проєкт Технічного регламенту також містить 15 додатків та План заходів із його застосування. Зокрема, план передбачає:
У разі ухвалення ця постанова набуватиме чинності з дня опублікування та вводитиметься в дію через 5 років, за певними винятками.
Звіт про результати обговорення поки МОЗ не оприлюднено.
Відповідне рішення про затвердження цього Технічного регламенту теж поки не розглядалось на засіданні Кабінету Міністрів України.
2. МОЗ розробило проєкт нового Технічного регламенту щодо медичних виробів.
З метою гармонізації законодавства України з питань технічного регулювання в сфері медичних виробів з Регламентом (ЄС) № 2017/745 Європейського Парламенту та Ради від 5 квітня 2017 року про медичні вироби, внесення змін до Директиви 2001/83/ЄС, Регламенту (ЄС) № 178/2002 і Регламенту (ЄС) № 1223/2009 та скасування Директиви Ради 90/385/ЄЕС і 93/42/ЄЕС, та, як результат, усунення юридичних, адміністративних та технічних бар’єрів у сфері медичних виробів, забезпечення безпечності та ефективності наданих на ринку України медичних виробів, імплементація сучасних європейських підходів до контролю за безпечністю і ефективністю медичних виробів та запобігання ризикам потрапляння на ринок України небезпечних, неефективних та фальсифікованих медичних виробів 13 листопада МОЗ виніс для громадського обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України стосовно затвердження Технічного регламенту щодо медичних виробів.
Цей Технічний регламент встановлюватиме правила щодо введення в обіг, надання на ринку або введення в експлуатацію медичних виробів, які будуть призначені для використання людиною, та аксесуарів до таких виробів.
Його також застосовуватимуть до клінічних досліджень, які будуть проводитися в Україні та стосуватимуться таких медичних виробів і аксесуарів до них. Дія Технічного регламенту не поширюватиметься на:
Документ містить розділи, які врегульовуватимуть питання маркування знаком відповідності технічним регламентам, ідентифікацію та простежуваність виробів, систему унікальної ідентифікації виробів (система UDI), електронну систему спостереження за виробами (vigilance) та постмаркетингового нагляду (post-market surveillance) тощо.
Проєкт Технічного регламенту також містить:
У разі ухвалення цієї постанови, вона набуде чинності з дня опублікування та вводитиметься в дію через 5 років, за певними винятками.
Також проєктом передбачено визначення повноважень окремих центральних органів виконавчої влади, а саме у сфері медичних виробів, на які поширюється дія Технічного регламенту щодо медичних виробів,
– реалізує державну політику у сферах контролю якості та безпеки;
– реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду, у тому числі виконує функції органу ринкового нагляду.
Визначено, що надання на ринку та/або введення в експлуатацію медичних виробів, які відповідають вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. №753 та 755, і були введені в обіг до дати введення в дію цієї постанови, не може бути заборонене або обмежене з причин невідповідності затвердженому цією постановою Технічному регламенту.
Звіт про результати обговорення поки МОЗ не оприлюднено.
Відповідне рішення про затвердження цього Технічного регламенту теж поки не розглядалось на засіданні Кабінету Міністрів України.
3. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 р. № 1511 з 1 січня 2025 р. поновлено планові перевірки органами ринкового нагляду нехарчової продукції, що були тимчасово призупинені на період дії воєнного стану, а також державний контроль нехарчової продукції митними органами.
Постанова КМУ від 3 травня 2022 р. № 550«Про припинення здійснення державного контролю нехарчової продукції в умовах воєнного стану», якою було призупинено цей контроль на час воєнного стану 1.01.2025 р., втратила чинність.
Відповідно до законодавства планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції згідно із секторальним планом ринкового нагляду.
4. Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками затверджено секторальний план державного ринкового нагляду на 2025 рік.
Секторальний план складається із 2 розділів:
План доступний на офіційному веб-сайті Держлікслужби України за лінком.
5. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2024 р. № 1052 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 і від 3 травня 2022 р. № 550», з 13 вересня 2024 року поновлено планові та позапланові заходи державного ринкового нагляду Держлікслужбою та її територіальними органами.
Зазвичай найпоширенішими порушеннями, що виявляються під час здійснення перевірок, є наступні:
Офіційний лист Держлікслужби у Полтавській області з деталями про підсумки перевірок у 2024 році опубліковано за лінком.
У разі виникнення питань, будь ласка, звертайтеся, до нас за телефоном 044 355 50 30 або е-mail promo@improvemed.com.ua.
З найкращими побажаннями,
Світлана Згонник та команда improvemed.com.ua
Слава Україні!
АНОНС ПАРТНЕРСЬКОЇ ПОДІЇ «ПЕРЕВІРКИ МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ З БОКУ ОРГАНУ РИНКОВОГО НАГЛЯДУ: ДІАЛОГ З ДЕРЖЛІКСЛУЖБОЮ…
Дорогі колеги та партнери! Раді повідомити, що призначений орган з оцінки відповідності IMPROVE MEDICAL UA.TR.120…
06 лютого відбувся черговий навчальний вебінар на тему “Пост-маркетинг у 2025-му: чому про нього запитує…
Вас вітає призначений орган з оцінки відповідності IMPROVE MEDICAL UA.TR.120. IMPROVE MEDICAL запрошує на перший…
Друзі, натхненна новорічним дивом та сповнена твердою вірою в перемогу команда IMPROVE MEDICAL UA.TR.120 зичить…
Вас вітає призначений орган з оцінки відповідності IMPROVE MEDICAL UA.TR.120. Наступного четверга, 14 листопада, ми проведемо…